New feature - multiport test across the SNA family
Switch matrix control is the standard function starting with FW version V1.0.0.2.12
Advanced Calibration
Calibrating multi-port VNA test system is more time-consuming and complicated than calibrating 2-port or 4-port VNA. Users can calibrate with electronic calibration kit or mechanical calibration kit, but it sounds very complicated to calibrate 10-port or 20-port with mechanical calibration kit. ECal is a very convenient calibration method, which greatly simplifies multi-port calibration while maintaining accuracy, and can replace traditional mechanical calibration kit to provide consistent calibration results and avoid human error. SIGLENT provides 2/4-port electronic calibration solution with frequency range of 9 kHz-26.5GHz. Keep one port of VNA and one port of ECal unchanged as a reference, all other ports can be connected to ECal once to characterize the characteristics of all ports. The S-parameter wizard can effectively guide users to complete calibration and ensure that all required port combinations are calibrated.
New feature - material test across the SNA family (this does not apply to the SNA5000X-E)
SIGLENT deliver a comprehensive material measurement solution ideal for lab, manufacture and university environments, including SNA series precision instruments, MT materials measurement software, KWR42A waveguide calibration kit. The SNA series network analyzer can automatically perform transmission/reflection line methods to measure the electrical permittivity and magnetic permeability of solid materials in the frequency range of 9kHz to 26.5GHz, with excellent measurement integrity and economic applicability.
Advanced Calibration
Besides the measurement and conversion methods, accuracy is also an important measurement standard. Accuracy depends on the calibration methods and the conversion method utilized. SIGLENT offers KWR42A waveguide calibration solution covering a frequency range of 18 GHz to 26.5 GHz, capable of conducting through-reflect-line (TRL) calibration. The method represents the most precise means of rectifying coaxial measurement errors, enabling the determination of all error components within the measurement device error model using three straightforward connection methods.
Siglent SVA1000X Spectrum Analyzer
3 of 3 Article
Siglent SVA1015X VNA
Spectrum-vector analyzer with a frequency range from 9 kHz (VNA 100 kHz) to 1.5 GHz, 1 Hz RBW and a 25.6 cm (10.1") touch display (1024x600 pixels). Including one-port vector network analyzer and tracking generator.
Spectrum Analyser
Max. frequency
1.5 GHz
RBW
1 Hz
DANL
-156dBm
Display size
25.7 cm
Built-in preamplifier
Built-in tracking generator
3 years warranty
No.: SVA1015X VNA
EAN: 723497646536
with FREE shipping within the EU! Shipping costs outside EU
In stock
net (VAT Details)
incl. 19% VAT
Siglent SVA1032X VNA
Spectrum-vector analyzer with a frequency range from 9 kHz (VNA 100 kHz) to 3.2 GHz bandwidth, 1 Hz RBW and a 25.6 cm (10.1") touch display (1024x600 pixels). Including one-port vector network analyzer and tracking generator.
Spectrum Analyser
Max. frequency
3.2 GHz
RBW
1 Hz
DANL
-156dBm
Display size
25.7 cm
Built-in preamplifier
Built-in tracking generator
3 years warranty
No.: SVA1032X
EAN: 723497646543
In stock
net (VAT Details)
incl. 19% VAT
Spectrum-vector analyzer with a frequency range from 9 kHz (VNA 100 kHz) to 7.5 GHz, 1 Hz RBW and a 25.6 cm (10.1") touch display (1024x600 pixels). Including one-port vector network analyzer and tracking generator.
7.5 GHz
1 Hz
-165dBm
No.: SVA1075X
incl. 19% VAT